chrysler 300c

Всё, что связано с автосигнализациями - установка, инструкции и тому подобное

Модератор: Мегавольт

Ответить
Alex

chrysler 300c

Сообщение Alex »

Здравствуйте. Помогите пожалуйста с реализацией автозапуска на chrysler 300c. Заранее благодарю.
karlik

Re: chrysler 300c

Сообщение karlik »

300/300C 2005 -2008
KEY T-HARNESS IMMOBILIZER
CHRY-KEY-1 N/A CHRYSLER'S SENTRY ANTI-THEFT TRANSPONDER System, Requires 791 Bypass Module and Extra Ignition Key
PART COLOR LOCATION DIAGRAM
12 VOLT CONSTANT LIGHT BLUE/RED (+) IGNITION SWITCH HARNESS
STARTER PINK/DARK GREEN (+) IGNITION SWITCH HARNESS
STARTER 2 PURPLE/BROWN (-) See NOTE *1 IGNITION SWITCH HARNESS, See DIAGRAM 20826_300_CHRYSLERS STARTER 2 AND ACCESSORY DIAGRAM.pdf
IGNITION 1 PINK/WHITE (+) IGNITION SWITCH HARNESS
IGNITION 2 N/A
IGNITION 3 N/A
ACCESSORY/HEATER BLOWER 1 PURPLE/BROWN (-) See NOTE *1 IGNITION SWITCH HARNESS, See DIAGRAM
ACCESSORY/HEATER BLOWER 2 N/A
KEYSENSE N/A
PARKING LIGHTS ( - ) WHITE/BROWN (-) See NOTE *4 @ HEADLIGHT SWITCH, See DIAGRAM 14301_300_CHRYSLER PARKING LIGHT DIAGRAM.pdf
PARKING LIGHTS ( + ) WHITE/PURPLE (+) IN PASSENGERS KICK PANEL
POWER LOCK PURPLE/DARK GREEN (1-Wire Door Lock System) See NOTE *2 IN DRIVERS KICK PANEL, See DIAGRAM 14301_300_CHRYSLER 300 05- UP 1 WIRE JBS UNITS.pdf
POWER UNLOCK Same wire, See DIAGRAM See DIAGRAMS 26764_300_CHRYSLER 300 05-UP 1 WIRE ALERT SHELBY UNITS.pdf
LOCK MOTOR WIRE LIGHT GREEN (+) IN DRIVERS KICK PANEL
DOOR TRIGGER See NOTE *3 IN EACH KICK PANEL 14301_300_(-) NEGATIVE DOOR PIN ISOLATION CIRCUIT.pdf
DOMELIGHT SUPERVISION YELLOW/WHITE (+) , Requires #775 Relay INSTRUMENT CLUSTER, WHITE Plug, Pin 12
TRUNK RELEASE PURPLE/TAN (-), Requires #775 Relay @ TRUCK RELEASE SWITCH
SLIDING POWER DOOR N/A
HORN DARK GREEN/ORANGE (+) @ HORNS UNDER HOOD
TACH Any wire NOT BROWN /YELLOW @ ANY IGNITION COIL or FUEL INJECTOR
WAIT TO START LIGHT N/A
BRAKE DARK GREEN/WHITE (+) @ SWITCH ABOVE BRAKE PEDAL
FACTORY ALARM DISARM DISARMS with FACTORY REMOTE ONLY!!!
ANTI-THEFT CHRYSLER'S SENTRY KEY, A TRANSPONDER SYSTEM TRANSPONDER @ IGNITION SWITCH TUMBLER
NOTES
NOTE *1 this vehicle requires a Special Circuit to Crank the vehicle and turn on the Accessories that requires (2) Relays and (2) Resistors, Starter #2 requires a (-)Negative thru a 180 Ohm Resistor and Accessory requires a (-)Negative thru a 610 Ohm Resistor to connect this circuit up See DIAGRAM



NOTE *2 This vehicle uses a 1-Wire Door Locking System, a (-)Negative thru a 330 Ohm Resistor LOCKS and a (-)Negative thru a 100 Ohm Resistor UNLOCKS. 2 Extra Relays may be required, See DIAGRAM.


NOTE *3 This vehicle uses 4 door triggers, the DRIVERS DOOR is a PURPLE (-) in a WHITE Plug, Pin 3, the PASSENGERS DOOR is a PURPLE/WHITE (-) in a WHITE Plug, Pin 3, the DRIVERS SIDE REAR DOOR is a PURPLE/GRAY (-) in a GRAY 26 Pin plug, Pin 10 and the PASSENGERS SIDE REAR DOOR is a PURPLE/YELLOW (-) in a GRAY 26 Pin Plug, Pin 9, when connecting to an ALARM SYSTEM use all 4 wires and DIODE ISOLATE. These wire are located in each kick panel or behind the instrument cluster. See DIAGRAM


NOTE *4 to turn on the parking Lights on this vehicle will require a (-) Negative thru a 1670 Ohm and may also require a #775 Relay, to connect See DIAGRAM
LINK 1 LINK TEXT 1 LINK 2 LINK TEXT 2
P
EXTRA INFORMATION
Alex

Re: chrysler 300c

Сообщение Alex »

спасибо. Буду пробовать.
Ответить